Hur var det nu - hur ska vi sortera julklappspapper och presentsnören?

Jul, jul, strålande jul! Som vi har längtat.

2020-12-14

Varje år efter det att alla julklappar är öppnade ställer vi oss samma fråga. Hur var det nu - hur ska vi sortera julklappspapper och presentsnören?
Jo, julklappspapper lägger du i ”Pappersförpackningar”, så det kan återvinnas och bli nytt julpapper, förpackningar eller ytskikt på gipsskivor. Presentsnören lägger du i soppåsen, det vill säga i Restavfall.  
 

Och när vi ändå är igång så kommer här ytterligare några tips på hur du sorterar dina julsaker: 

  • Julkort – Läggs i soppåsen för brännbart hushållsavfall. Julkort som ska spela en melodi och innehåller batteri lämnas på återvinningscentralen (Elavfall)
  • Julgranskulor i plast – Restavfall
  • Julgranskulor av glas – Lämnas på återvinningscentralen (Deponi)
  • Elljusstakar/Stjärnor – Lämnas på återvinningscentralen (Elavfall)
  • Stearinljus – Restavfall
  • Värmeljus – Lämnas på Återvinningscentralen. Ta bort den lilla vekeshållaren och lägg båda i Metall (skall ej läggas i Metallförpackningar)
  • Julgran – Trädgårdsavfall

God jul önskar vi på VMAB!

Lediga tjanster

Lediga tjänster

Lediga jobb hos oss på VMAB just nu – välkommen med din ansökan!

Miljöboken

Natur och miljöboken

VMAB medverkar stolt i utgivningen av Natur och miljöboken! Ett aktuellt, roligt och pedagogiskt läromedel.

Kundundersökning

Svara på vår enkät

Tack alla som deltog i vår enkät! Vi återkopplar med insikterna ni gav oss så fort vi hunnit sammanställa resultaten.

Se fler nyheter