Var kan jag slänga mitt trädgårdsavfall?

2020-02-13

Från och med den 1 mars i år kommer vi på VMAB inte längre att ta emot trädgårdsavfall i Tubbaryd. Det på grund av den allvarliga olycksrisk som uppstår när flaket ska lastas och köras till vår anläggning i Mörrum.
Tubbaryds återvinningscentral är mycket liten och utan möjligheter att utökas, och det är därför inte möjligt att hantera trädgårdsavfall där på samma sätt som på centralerna i Mörrum, Sölvesborg och Olofström.

Vad kan jag göra istället?

På VMAB erbjuder vi sedan många år en etablerad tjänst för hämtning av trädgårdsavfall i kärl till alla villa- och fritidsfastigheter samt även för flerbostadshus. Sannolikheten är stor att vi redan finns i just ert område eller i närheten, med vårt fordon som vi hämtar trädgårdsavfall med. Ju mer avfall vi kan hämta upp under våra nuvarande trädgårdsturer desto mer transporteffektiva blir vi, vilket främjar klimatet.

Vill man som trädgårdsägare i Karlshamn köra sitt avfall själv är man självklart varmt välkommen till vår återvinningscentral i Mörrum.

Allt avfall som kommer till återvinning är ett steg mot rätt riktning.

Natur och miljöboken

Natur & Miljöboken inspirerar nästa generation

Ett läromedel som inspirerar barn och unga kring frågor om natur, klimat och hållbar utveckling.

Filminspelning i Mörrum

Filminspelning på Mörrums återvinningscentral

Filminspelning i Mörrum 1-3 september.

asbest

Nya regler för asbest från 1 september 2026

Förändrade krav för inlämning av asbest.

Se fler nyheter